|
Projekt GLIHEMO projekcieKorzystanie z oznaczeń hemoglobiny glikowanej HbA1c w celu poprawy kontroli glikemii u chorych na cukrzycę typu 2 - GLIHEM - to ogólnopolski projekt (aktualnie w toku), którego głównym celem jest ocena, czy u chorych na cukrzycę typu 2, z niewyrównaną glikemią, wykonywanie podczas wizyty szybkiego oznaczania HbA1c jest przydatne w codziennej praktyce i czy ma wpływ na ocenianą po 3 miesiącach kontrolę cukrzycy. Do realizacji tych celów organizator dostarcza 500 lekarzom w całej Polsce niezbędne materiały i zestawy do tych oznaczeń. Udział w projekcie GLIHEM jest otwarty dla wszystkich zainteresowanych lekarzy, przyjmujących pacjentów w poradniach i praktykach lekarskich, jednak ze względu na ograniczoną liczbę zestawów o udziale decyduje kolejność zgłoszeń (http://www.mp.pl/glihem/). Udział lekarzy w Projekcie GLIHEM polega na przeprowadzeniu 2 standardowych wizyt, w odstępie ok. 3 miesięcy, u 11 pacjentów, spełniających podczas pierwszej wizyty następujące kryteria włączania:
GLIHEM jest podzielony na 2 etapy: Faza wstępna (grupa kontrolna) wymaga wypełnienia ankiet dla 2 pierwszych pacjentów, i różni się od Fazy głównej jedynie tym, że nie wykonuje się oznaczenia HbA1c dostarczonym zestawem, lecz wydaje się pacjentowi skierowanie, by w tym samym dniu wykonał badanie HbA1c w lokalnym laboratorium (w ramach rutynowej praktyki). W Fazie głównej projektu, obejmującej kwalifikację 9 pacjentów spełniających kryteria, każdy lekarz ma do dyspozycji łącznie 20 zestawów do szybkich oznaczeń HbA1c podczas wizyty: są one przeznaczone dla 9 nowych pacjentów, u których odsetek HbA1c będzie oznaczony w gabinecie podczas pierwszej wizyty i wizyty kontrolnej po około 3 miesiącach oraz dla 2 pacjentów zakwalifikowanych w Fazie wstępnej, podczas ich drugiej wizyty.
U dwóch pacjentów zakwalifikowanych w Fazie wstępnej trzeba podczas drugiej wizyty wpisać do ankiety 2 wyniki HbA1c:
Uzyskane w trakcie trwania projektu wyniki odpowiedzą na pytanie, czy możliwość szybkiego oznaczenia HbA1c podczas wizyty jest wartościowym udogodnieniem w pracy lekarza i czy przynosi rzeczywiste korzyści chorym.
Rada Naukowa
Grupa ds. metodologii
Osoby koordynujące projekt
Strona internetowa
|
Kontakt |